Пошук

Бронь готеля

Booking.com

-

Booking.com

Галицько-Волинське князівство, Галич

  Галицько-Волинське князівство, або ж Галицьке королівство, було розташоване на  південному заході Київської Русі. Природним  кордоном князівству слугували Карпати.  Галицько-Волинська держава 1199-1349р., на чолі якої були монархи з роду Рюриковичів, Гедиміновичів і П’ястів. 

   Галицько-Волинське князівство, або ж Галицьке королівство, було розташоване на південному заході Київської Русі.  Королівство утворилося після приєднання князівства Галицького в 1199 році, а в 1253 році відбулась коронація Данила Романовича після чого князівство стало Руським королівством. Брати Данило і Василько поділили землі Данило правив в Галичі, а Василько у Володимирі. Данило Романович як старший брат залишив за собою право бути лідером у дуумвіраті.  В часи феодальної роздробленості Галицько-Волинське князівство було одним з найбільших, серед інших. До складу Галицько-Волинської держави входила велика кількість навколишніх територій,  землі між Дунаєм та Дністром, та  Східними Карпатами. 


   Князівству в ті далекі часи загрожували:  Польща,  Угорщина, половці, Литва, також Золота Орда. Задля миру з войовничими сусідами Галицько-Волинське князівство кілька разів заключало угоди з католицьким Римом. Занепад  галицької держави пов’язують з діями агресивних сусідніх держав і відсутністю централізованої  влади, а також зі зростанням авторитету боярської шляхти в політичних колах. В 1340 році був отруєний останній  правитель Юрій II Болеслав Тройденович, внаслідок чого розпочалося тривале протистояння між сусідами за спадщину Галицько-Волинського князівства. Сусідньою Польщею,  Галичина була захоплена в 1349 році, а Волинь захоплена Литвою.  Галицько-Волинське князівство ще в 1434 році перестало існувати, пізніше на його землях було Руське, а ще пізніше в 1462 році Белзьке воєводство.    

    На культуру Галицько-Волинського князівства мали вплив завжди інші культури через географічне місцезнаходження держави. Основними культурними центрами були православні монастирі і більші міста. Місто Володимир, що на Волині займав центральне місце в культурному плані  Галицько-Волинського князівства. Князь Василько зібрав бібліотеку, побудував немало церков по Волині, літописець писав про нього, як про філософа і великого книжника. Галич було також культурним осередком Галицько-Волинського князівства, було відоме Галицьким євангелієм, літописом. На образотворче мистецтво, мала великий вплив культура Візантії, був розвинутий іконопис саме роботи майстрів князівства, цінували в Європі. Культура Галицько-Волинського князівства була багатогранною і постійно приймала нових барв, так з XIII століття почали проводитись лицарські турніри що називалися «іграми». Щодо освіти, то основне навчання проводилося при монастирях і церквах,  діти бояр в основному навчалися на дому це було доволі поширеним явищем. Культуру Галицько-Волинського князівства можна рахувати важливим періодом, так як саме в ті часи розвинулась українська мова і складала основну частину лексики, цією мовою говорили не тільки прості люди, а й князі.

   Завдяки місцевим та іноземним літописам, грамотам і описам подорожей нащадки дізналися про історію виникнення Галицько-Волинського князівства, було складено детальну хронологію подій, для вивчення історії. Археологічні розкопки дали знання історикам про події минулих часів, «Повість минулих літ» показує початковий період історії Волині і Галичини, а Київський літопис події 1117-1199 років. Галицько-Волинський літопис  охоплює часи з 1205-1295 років,  в цей період при владі були Данило Романович і Володимир Васильович.

Про останні роки  існування Галицько-Волинського князівства описано в польських літописах, чеських та угорських хроніках. Першими хто почав досліджувати історію Галичини та Волині були австрійці, Гебгард, Гоппе, та Енгель в кінці 18 століття. Польський історик Сярчинський на початку 19 століття видав власні роботи з історії князівств. Денис Зубрицький в трьох частинах 1852-1855 роах написав наукову працю про історію Галицько-Волинського князівства, пізніше в різні роки на цю тему писали:  Антоній Петрушевич, Ісидор Шараневич, Смірнов, Бельовсксьий, та Левицький.  

  Центром Галицько-Волинського князівства був Галич, місто розташоване на південно-західних землях, зараз це село Крилос  на землях якого існував давній Галич – столиця князівства. Вперше Галич згадується в угорських хроніках XIIIст.  В часи правління Ярослава Осьмомисла Галич досяг найбільшої величі, Ярослав Осьмомисл успадкував Галич по смерті батька в 1153 році. Історичні підтвердження, що були виявлені під час розкопок свідчать, про існування поселення людей  на цих землях  ще за доби міді-бронзи. Давній Галич височів на Крилоській горі До наших часів збереглися земляні вали в п’ять рядів, що досягали висоти 25 метрів.

  Галич цікавий гостям архітектурними пам`яткам, серед яких центральне місце займає Старостинський замок, що був побудований в середині XIV ст. Галицький замок зведений на горі, є підстави вважати що на місці цього замку був інший, який згадують в 1114 р. Археологи припускають, що споруда поступово перебудовувалась і згодом це став міцний замок  князів галицької землі. Галицький замок приваблює в давній Галич велику кількість туристів. Родзинкою Галича без сумніву є також величний Дністер. Ріка Дністер широка і майже завжди повноводна, а що найцікавіше Дністер є місцями своєрідним кордоном між Буковиною та Галичиною. Про річку Дністер вперше згадував ще Геродот. 

 В центрі міста Галича знаходиться Церква Різдва Христового що датується XIII ст. На початку XX ст. її було реставровано. На місці церкви в XII ст. ймовірно стояла дерев’яна церква. За кілька кілометрів від Галича в селі Шевченкове, раніше село Станіслав височіє один з найстаріших соборів Галицької землі, церква святого Пантелеймона датована XI-XII століттям. Неподалік церкви, в центрі міста Галич стоїть пам’ятник Данилу Романовичу з мечем на коні, встановлений в 1100-літню річницю.

 Дорогою в Карпати обов'язково завітайте до історичного Галича, хоча місто і маленьке, та тут є на що подивитись.

ЗАЛИШАЙТЕ  КОМЕНТАРІ  :-) 

408 /
avatar

Гарячі тури

Авіаквитки

Квитки на автобус