Пошук

Бронь готеля

Booking.com

-

Booking.com

Рогатин, Роксолана

Місто Рогатин, над річкою Гнилою Липою, відоме ще з XII століття. Рогатин – місто районного значення Івано-Франківської області, адміністративний центр районної ради Рогатинщини. Відстань від міста Івано-Франківська 61 км, через Галич і Бурштин.

Місто Рогатин, над річкою Гнилою Липою, відоме ще з XII століття. Рогатин – місто районного значення Івано-Франківської області, адміністративний центр районної ради Рогатинщини. Відстань від міста Івано-Франківська 61 км, через Галич і Бурштин. Назва міста Рогатин не до кінця зрозуміла, та є одна легенда в якій говориться про те, як князь Осьмомисл, на полювання взяв свою молоду дружину. Дружина князя заблукала і побачила великого оленя, за яким побігла, олень кудись зник, та князівна вийшла і побачила князя і дружинників. За переказами на цьому місці де жінка зустріла оленя побудували терем, а з часом тут виникло місто. Існує ще одна версія назви міста Рогатин, немовби княжич Рога, звів тут місто і навколо поставив тин, і утворилося Рога-тин.

Під час розкопок на території міста, були викопані різні предмети часів бронзи і палеоліту. В  Х столітті ця територія входила до складу Київської Русі. Розкопки говорять про житлові забудови які тут були виявлені і датуються Х—XIII ст., виявлено також фундамент церкви. В 1184 році перший раз згадується місто Рогатин, саме тоді воно входило в склад Галицько-Волинського князівства. В 1366 році є згадки про Рогатин, як фортецю. В 1415 році місто Рогатин отримало магдебурзьке право. У Рогатина своя довга і славна історія, в 1852 році через Рогатин проходив залізничний шлях від Ходорова до Підвисокого і з міста Галич до Тернополя. Вже 1872 році в місті Рогатин було зведено водопровід, також  через кілька років була побудована школа, за рахунок коштів з міського бюджету. В 1910 році місто Рогатин налічувало 7664 жителя, з яких, одна третя були євреї. В 1914 році російські війська депортували до Росії 570 євреїв. В 1915 році місто відбили австрійці. В 1918-1919 роках була утворена Західноукраїнська Народна Республіка, в цей час багато євреїв повернулося в Рогатин відбудовувати своє житло.

Доля Рогатина була мінливою, так вже в 1919 році місто захопили польські війська і воно опинилося в складі Польщі. В 1939 році в Рогатині мешкало 8100 жителів з них половина українці, одна четверта поляки, в цьому ж 1939 році Рогатин зайняли війська Радянського Союзу. В 1941 році сюди дістались німецькі війська, які розстріляли 3000 євреїв з Рогатина іще 6000 людей єврейської національності, що проживали по навколишніх селах і Львівщині. Рогатин з 1944 року був у складі СРСР. В Рогатині діяла мережа ОУН, що завжди чинила опір режиму СРСР і депортації в Сибір населенню.

  В Рогатині збереглися до наших часів архітектурні споруди що датуються XII-XVIII ст. це церква Різдва Пресвятої Богородиці, церква Святого духа 1644-1645 роки, костел Святого Миколая 1666 рік. Неподалік Рогатина в XVII-XVIII ст. діяв жіночий монастир Преображення Господнього.  

  Рогатин може бути надзвичайно цікавий туристам своєю історією, йдеться про Роксолану, дівчину родом з Рогатина, що стала відомою історичною постаттю далеко за межами України. В центрі Рогатина височіє пам’ятник Роксолані  - Анастасії Лісовській. Роксолана всім відома як дружина Сулеймана I Пишного, що був султаном Османської імперії і найвідомішим серед османських султанів. За твердженням історика Жевуського Роксолана була донькою священника з Рогатина.

Польський письменник Твардовський в 1633 році опублікував опис дипломатичної місії «Велике посольство» і також описував, що Роксолана донька священника з західної України. В 1516 році Анастасія Лісовська опинилась в полоні кримських татар, тоді їй було тільки 9-11 років. В Стамбулі на ринку була продана в рабство. Доля Роксолани була дивовижною, з наложниці гарему, до коханої дружини Сулеймана I Пишного. Згодом Роксолана отримала нове ім’я - Гюррем  (Хюррем) Будучи дружиною султана, Роксолана народила йому шість синів і доньку. За історичними відомостями відомо, що Султан Сулейман був на 11 років старшим за Роксолану. Гюррем згадується  в театральному, музичному і образотворчому мистецтві. В  літературі Анастасію Лісовську згадують різні митці і історики, особистість Роксолани яскрава і суперечлива, її образ був завжди оточений плітками та легендами. Павло Загребельний  написав роман «Росолана», також про неї писали Гнат Якимович, Михайло Орловський, Осип Назарук, Юрій Винничук, Павло Романюк. В наші дні, в жанрі історичної драми було знято турецький серіал «Величне століття. Роксолана» про нашу славну землячку Роксолану. Також український серіал «Роксолана» (1996-2003р.)

 

читайте також на сайті:


Історичний Бучач

 

Подорож Закарпаттям

Батьківщина Роксолани

 

Садиба Рея в Приозерному

Літній відпочинок на морі

 

Древній Галич

Сходження на Піп іван

 

Залізний Порт

 

 

476 /
avatar

Гарячі тури

Авіаквитки

Квитки на автобус